Отдых и туризм в Николаеве
Туристический Информационный Центр Николаева
Экскурсионные маршруты, базы отдыха, санатории, гостиницы, музеи, театры Николаева

ТИЦМиколаївщина відома ⇒Первомайський район

Первомайський район

Первомайський район розташований на північному заході Миколаївської області. Район межує з Кіровоградською областю, з Арбузинським, Доманівським, Врадіївським, Кривоозерським районами Миколаївської області. Територія району – 1,3 тис. кв. км, або 5 % території області. Район не має районного центру, його адміністративно-господарським і культурним центром є місто обласного значення Первомайськ.

Населення району – 32,8 тис. чоловік.

Річки - Південний Буг та дві її притоки Синюха і Кодима.

Клімат помірно - континентальний. Ліси становлять 6903,12 га.

Територію району перетинає магістральна залізниця Котовськ – Помічна Одеської залізниці та її відгалуження до смт Побужжя Кіровоградської області.

Населенню та підприємствам району надають послуги Ощадбанк, "Приватбанк", "Райффайзенбанк-Аваль", "Укрсоцбанк", "Промінвестбанк".

Заклади культури: районний Будинок культури, 39 сільських клубів, 35 бібліотечних закладів, 2 дитячі школи мистецтв та 6 громадських музеїв.
Первомайський район широко представлений об’єктами та місцями, що мають величезне значення для дослідження історії нашого краю. В першу чергу це село Кримка, в якій розташовано меморіальний комплекс підпільної організації "Партизанська іскра". Два експозиційні зали музею містять біографічну інформацію про членів підпільних організацій та комітету, а також переносять відвідувачів у часи Великої Вітчизняної війни, розповідаючи про діяльність молодіжної організації на території, окупованої ворогом. Кожен рік музей приймає понад 10 000 відвідувачів.

На території Первомайського району є 19 об'єктів архітектури місцевого значення включених до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, а саме: церкви, дзвіниці, млини, яким понад 150 років. Також в наявності є 100 нерухомих пам'яток історії та культури, такі як музеї, братські могили, будинки героїв Радянського Союзу, видатних людей Первомайщини. Пам'яток археології в Первомайському районі налічується 140 одиниць – це кургани та групи курганів.

Багатою на історичні місця і досі залишається село Мигія, яке розташоване на лівому березі річки Південний Буг. На початку XVIII ст. тут засновано козацький зимівник, який одержав назву від десяти островів порогів (найбільші – Великий Мигіївський та Малий Мигіївський). На цій території знаходяться залишки поселень епохи неоліту та бронзи, могильник кіммерійського часу, поселення скіфів, черняхівської культури.
На Мигійських порогах дуже часто ставали таборами козаки, а згодом гайдамаки. У 1768 році під час Коліївщини тут перебували гайдамацькі загони.

Через село проходить один з багатьох місцевих туристичних маршрутів м. Первомайськ – с. Мигія – с. Куріпчине і перетинає територію регіонального ландшафтного парку "Гранітно-степове Побужжя".

На території села Мигія знаходиться стародавній водяний млин, час створення якого датується рубежем ХІХ та ХХ століть.

Пам'яткою архітектури національного значення в Первомайському районі і досі залишається Катеринівська церква ХVІІІ ст., що розташована в історичному центрі села Катеринка. Фасади, що виконані у формах зрілого класицизму відрізняє висока майстерність композиційного рішення.