Отдых и туризм в Николаеве
Туристический Информационный Центр Николаева
Экскурсионные маршруты, базы отдыха, санатории, гостиницы, музеи, театры Николаева

ТИЦМиколаївщина відома ⇒Доманівський район

Доманівський район

Доманівський район як адміністративно-територіальна одиниця утворений у 1926 році, до січня 1954 року входив до складу Одеської області. В сучасних межах остаточно сформувався в 1964 році. Розташований у північно-західній частині Миколаївської області. З північної сторони межує з Первомайським районом, зі сходу – з Арбузинським та Вознесенським районами, з заходу – з Врадіївським районом Миколаївської області та Миколаївським районом Одеської області, з півдня – Веселинівським районом.
Територія району – 1458 км2, що становить 6,1% території області.
Населення району – 27,2 тис. чол., в т.ч. сільське – 20,7 тис. чол.
Щільність населення – 18,6 чоловік на 1 км2.
На території району 62 населених пункти, включаючи районний центр – смт. Доманівку та 61 село, які підпорядковані 14 місцевим радам.
Смт. Доманівка – районний центр, розташований у північно-західній частині Миколаївської області, за 130 км від обласного центру, займає площу 573 га.
Населення – складає 6,5 тис. чоловік.
Рельєф району – хвиляста лесова рівнина, розчленована широкими долинами, балками.
Клімат – помірно-континентальний, теплий, напівпосушливий. Ґрунт –чорнозем звичайний. Відчувається дефіцит місцевих водних ресурсів. Корисні копалини представлені, головним чином, нерудними родовищами – піском, глиною, бутовим камінням, гранітом.
Водні ресурси (річки Південний Буг, Бакшала, Чортала, Чичиклея, ставки, болота) – 3866 га.
Лісові масиви (полезахисні смуги, гаї та інше) – 8540 га.
Природні та кліматичні умови сприятливі для розвитку сільського господарства. Загальна площа сільгоспугідь по району становить 125710,2 тис.га, з них 105550.6 тис. га ріллі.
Переважна більшість сільгоспвиробників займається рослинництвом, зокрема виробництвом зернових культур, соняшнику, овочів.
Вирощуванням сільськогосподарської продукції у районі займаються 21 сільськогосподарське підприємство, 284 фермерських господарства, працюють 2893 громадян, що займаються товарно – сільськогосподарським виробництвом на своїх земельних частках.
По збору зернових та технічних культур район входить до п’ятірки лідерів області.
На території Козубівської сільської ради в ТОВ "Поиск-Ника", ТОВ "Струмок", СФГ "Старий Світ" (підприємець Родченко М.В.) впроваджуються інвестиційні проекти з розвитку садівництва, виноградарства, вирощування садженців.
Кращі показники у вирощуванні сільгоспкультур в ПСП "Едем", середня врожайність становить 42,5 ц з га , ТОВ «Меліоратор-Юг» та ПСП ім. Щорса - 36 ц з га, ПП «Урожай» - 33 ц з га.
Основні напрями розвитку промисловості визначаються особливостями розвитку народногосподарського комплексу району, полягають в забезпеченні населення товарами народного споживання, в першу чергу продовольчими.
В районі налічується 414 км доріг, в тому числі з твердим покриттям – 231 км.
В районі 2 транспортні організації, які займаються перевезенням пасажирів на приміських, обласних та міжобласних маршрутах.
На території Доманівського району працює велике підприємство добувної промисловості - ТОВ "Прибузький гранкар’єр". Основним напрямком діяльності підприємства є розроблення гравійних та піщаних кар’єрів, виробництво щебеню та гранітного відсіву.
На території Доманівського району працюють відділення "Приватбанку", банку "Райффайзен Банк Аваль", Ощадного банку України, "Промінвестбанку".
Мережа закладів охорони здоров’я складається з Центральної районної лікарня, двох дільничних лікарень ( Мостове, Маринівка), сімейної амбулаторії (Прибужжя), амбулаторії (Богданівка), 32 фельдшерсько-акушерських пунктів, в яких прапцюють 47 лікарів, жителів району обслуговують 7 аптек.
Гордістю району є відремонтоване пологове відділення ЦРЛ. Відділення розраховане на 13 акушерських ліжок, має комфорті умови для народження дитини. Ремонт проведений за рахунок районного бюджету, коштів з Ташлицької програми та спонсорської допомоги.
Функціонує 26 загальноосвітніх навчальних закладів, із них: загальноосвітні навчальні заклади І-ІІІ ст. - 11; загальноосвітні навчальні заклади І-ІІ ст. – 9; загальноосвітні навчальні заклади І ст. – 6, а також 17 дошкільних закладів і Маринівський аграрний ліцей
Структура закладів культури складається з 29 клубних та 26 бібліотечних закладів, дитячої семирічної музичної школи та районного історико-краєзнавчого музею.
В смт Доманівка функціонує районний стадіон "Колос".
Справжньою перлиною Доманівського району є пам’ятка архітектури ХІХст. – маєток пана Ерделі в с. Мостове. Будівництво архітектурного комплексу розпочалось ще на початку 90-х років XIX ст. На будівництві максимально використовували місцеві матеріали: камінь, пісок, глину, частково деревину. Вапно з місцевого каменя випалювали в селі. Всі споруди об'єднали садибу в єдиний комплекс: парк Мостівський, палац, церква і господарські приміщення. Садибу створювали декілька поколінь роду Ерделі.
Представники роду Ерделі відіграли значну роль в політичному житті краю. Рід Ерделі відзначався високою освітою, яку його представники одержали в кращих навчальних закладах Російської імперії. Вели господарство на науковій основі, піклувалися про жителів села і завжди були готові допомогти людям порадою і матеріально. Сприяли поширенню освіти серед селян.
Все створене цим родом і досі служить громаді села Мостове. Незважаючи на той факт, що сусідні з селом маєтки під час революції були зруйнувані або спалені, в Мостовому майже все уціліло. Що ще раз підтверджує високий авторитет роду Ерделі серед селян.
Доманівський район багатий на пам’ятки церковної архітектури. Особливої уваги заслуговують церкви збудовані на честь Святого Олександра Невського. Одна церква знаходиться на території пгт. Доманівка, збудована з каменю, поміщиком К. Шишкіним у 1906 році. При церкві була організована церковно-приходська школа. Інша церква була збудована в селі Богданівка у 1899 році за рахунок засобів прихожан.