Отдых и туризм в Николаеве
Туристический Информационный Центр Николаева
Экскурсионные маршруты, базы отдыха, санатории, гостиницы, музеи, театры Николаева

ТИЦМиколаївщина відома ⇒Веселинівський район

Веселинівський район

Веселинівський район розташований у північно-західній частині Миколаївської області, відстань від районного центру смт Веселинове до м. Миколаєва – 84 км. Район межує з Вознесенським, Новоодеським, з Миколаївським, Доманівським, Березанським районами Миколаївської області та з Березовським районом Одеської області.

Район сполучений з обласним центром залізницею та автомобільними дорогами. На території району розміщені залізничні станції Веселинове, Колосівка, Первенець, Новокатеринівка.

Веселинівський район характеризується теплим посушливим кліматом.

На території району протікають річки Чичиклія та Південний Буг. Рельєф місцевості в основному рівнинний.

Загальна площа району становить 1.2 тис. кв. км. На території району є родовища корисних копалин місцевого значення.

На території Веселинівського району працюють відділення "ПриватБанку", "Раффазенбанку Аваль", "Ощадного банку України", "Імексбанку".

Структура закладів культури складається з 24 клубних та 24 бібліотечних закладів, дитячої семирічної музичної школи та районного історико-краєзнавчого музею.

В селищі смт Веселинове функціонує районний стадіон "Колос" на 1,5 тисяч посадкових місць.

Серед об'єктів туристичного інтересу доцільно виділити залишки татарського міста-фортеці Балаклея (в перекладі – ”Рибне місце”) (с. Покровка). Цитадель Балаклея відігравала таку саму роль тут, як Очаків у Дніпро-Бугському лимані, бо вартував прохід Чичиклією і Бугом, охороняв турецькі судна, кораблі, що ходили сюди за сировиною. Вважається, що в часи Золотої Орди місто було крупним торгівельно-ремісницьким центром Золотої Орди в Північно-східному Причорномор’ї і тут розташовувалась західна ставка золотоординської ханів. Це підтверджується також монетами XIV століття, знайденими тут в великій кількості.

Значного економічного та культурного розвитку району надавали численні німецькі поселення, що почали виникати тут в кінці XVIII на початку XIX ст. Найбільшою німецькою колонією, так званого Бережанського колоністського округу було поселення яке носило Ландау (нині - с. Широколанівка). Саме в Широколанівці залишилось найбільше пам'яток архітектури: церква Другої Пречистої (друга пол. XIX ст.), Кірха середини XIX ст., Будинок культури (колишній театр) (кін. 20 - поч. 30 - х рр. ХХ ст.), а також чоловіча гімназія ХХ ст.

Поруч, в сусідньому селі Піщаний Брід (колонія Шпеєр) залишилась кірха середини ХІХ ст., нині Свято-Покровський храм, який було відновлено за кошти прихожан, благодійників і людей доброї волі. В храмі є чудові святині - ікони Господа Ісуса Христа, Пресвятої Богородиці, Святого Миколая, Святе Розп'яття. У 1994 році було побудовано нову дзвінницю та встановлено дзвони, а у 1997 році виготовлено 4-х ярусний іконостас. Біля храму є трапезна на 100 осіб, а церковна бібліотека налічує близько 1000 книг. Тут відбувається щорічне Храмове свято Покрова - 14 жовтня.

Між селами Широколанівка та Веселинове знаходиться ще одне значне, колись, німецьке поселення - Ватерлоо (нині це село Ставки). Засноване воно було у 1828 році і носило таку назву до закінчення Великої Вітчизняної війни, а 1 вересня 1946 року його було перейменовано у Ставки. Перебуваючи в цьому населеному пункті можна відвідати дуже цікаве та незвичне місце – страусину ферму "Саванну". Ця ферма займається розведенням африканських страусів. Поголів’я ферми вже складає більше 100 птахів різного віку. Ферма функціонує з осені 2004 року і вважається однією з найбільших на півдні України.

Серед перлин південного степу особливо вирізняється розташоване на берегах річки Південний Буг Варюшинське лісництво (с. Варюшине) Воно являє собою насадження, що складаються в основному із сосни Кримської – справжньої лісової красуні. Враховуючи велике значення таких насаджень в степу, Варюшинське лісництво було визначено рішенням облвиконкому в 1973 році як заказник місцевого значення. Ці заповідні насадження виконують ґрунтозахисну та водоохоронну функції. Площа лісництва складає 1410 га, із них лісових земель – 1285 га.

Справжнім чудом Веселинівського району і досі залишається природне джерело, вода якого має цілющі якості і використовується для лікування (знаходиться воно на території Покровської сільської ради).